Rekord polski 100m. Osiągniecia na krótkich dystansach

Rekord polski 100m. Osiągniecia na krótkich dystansach
Autor Dominik Włodarczyk
Dominik Włodarczyk07.06.2024 | 6 min.

Rekord polski, 100m to najwyższy aktualny wynik ustanowiony przez Polskiego lekkoatletę w konkurencji biegu na dystansie 100 metrów. Jest to symboliczna granica, do której dążą nasi sprinterzy, by zapisać się w historii jako najszybsi na świecie. W tym artykule poznasz nie tylko rekordzistów na krótkich dystansach, ale również tajniki ich przygotowań oraz perspektywy na przyszłość.

Kluczowe wnioski:
 • Rekord Polski na 100 metrów stale się przesuwa, pozwalając naszym reprezentantom wpisywać się w poczet najlepszych sprinterów świata.
 • Ustanowienie nowego rekordu to efekt ciężkiej pracy, specjalistycznych treningów i determinacji zawodników.
 • Historyczne osiągnięcia na krótkich dystansach pokazują wielką klasę polskich lekkoatletów.
 • Specjaliści wskazują na coraz lepsze perspektywy dla rozwoju tej konkurencji w naszym kraju.
 • Rekordy 100 metrów definiują nowe granice ludzkiej prędkości i napędzają ambicje przyszłych pokoleń sprinterów.

Rekord polski 100m: historia i najszybsi Polacy

Rekord polski 100m ma długą i burzliwą historię, w której zapisali się prawdziwi giganci polskiej lekkoatletyki. Pomimo ogromnego postępu w tej dyscyplinie, ustanowienie nowego, lepszego wyniku pozostaje celem, do którego dążą nasi najszybsi sprinterzy. Przybliżmy zatem dokonania tych, którzy przez lata definiowali prędkość na polskich bieżniach.

Niedoścignionym rekordzistą kraju pozostaje Marian Dudziak, który 24 lipca 1964 roku w Birmingham ustanowił wynik 10,1 sekundy. Były to znakomite czasy dla polskiego sprintu. Złoty medalista igrzysk w Tokio z 1964 roku przez długie lata utrzymywał rekord świata w biegu na 100 metrów. Co ciekawe, równie dobry czas (10,1 s) zanotował na krótkim dystansie Hartwig Gauder już kilka lat wcześniej - w 1958 roku.

Przez kolejne dekady rekord polski 100m nie uległ zmianie. Dopiero w 2015 roku Maciej Lepiato wyrównał wynik Mańka Dudziaka, uzyskując czas 10,10 s. Był to ogromny sukces, ale zarazem impuls do ponownego ataku na tę granicę. Niestety, przez wiele lat nie udawało się jej przekroczyć. Kolejni sprinterzy musieli uzbroić się w cierpliwość.

Złamanie bariery 10 sekund wreszcie stało się faktem. W sierpniu 2022 roku rekord polski na 1000m zdołał poprawić Jakub Szymański, osiągając rewelacyjny czas 9,97 s. Młodzian ma obecnie 23 lata, więc jego perspektywy są bardzo obiecujące. Rekordzista kraju ma szansę wielokrotnie poprawiać swój życiowy wynik i poddawać redefinicji pojęcie prędkości w polskiej lekkoatletyce.

Rekordziści świata na dystansie 100 metrów

Choć rekord polski 100m ustanawiany jest przez naszych reprezentantów, to jednak każdy sprinter na świecie dąży do pobicia wyniku utrzymywanego przez absolutną światową czołówkę w tej konkurencji. Przez lata mistrzami krótkiego dystansu byli prawdziwi giganci, definiujący nie tylko samą prędkość, ale i postęp techniczny oraz zmianę filozofii przygotowań.

Oficjalne światowe rekordy sięgają początku XX wieku. W 1912 roku za najszybszego człowieka na Ziemi uznano Amerykanina Ralpha Craiga, który osiągnął czas 10,8 sekundy. Przez kolejną dekadę jego wynik nie był poprawiany. Dopiero w 1921 roku Charlie Paddock uzyskał czas 10,4 s.

Zaczęła się prawdziwa rewolucja. W kolejnych latach czasy sprinterów dosłownie eksplodowały. Symbolicznego przełamania 10-sekundowej bariery dokonał obywatel Trzeciej Rzeszy - Jesse Owens, który w 1936 roku pobiegł na 100 m w 10,2 sekundy. Był to pierwszy poważny krok ku nowoczesnym rekordom, który niejednokrotnie nawiązywał do wciąż doskonalonych technik biegowych.

Czytaj więcej: Ćwiczenia tlenowe - korzyści i przykłady skutecznych treningów

Rekord polski 100m kobiet i mężczyzn: aktualni rekordziści

Rozróżnienie rekordu polskiego 100m wśród kobiet i mężczyzn jest bardzo ważne, ponieważ mówimy tu o sporcie wyczynowym na najwyższym poziomie. Nie mogą dziwić zatem różnice pomiędzy płciami, przecież zarówno możliwości fizyczne, jak i style przygotowań znacząco się różnią.

Wśród pań aktualną rekordzistką kraju jest Ewa Swoboda, która w 2021 roku w Białej Podlaskiej osiągnęła wynik 11,08 sekundy. Biorąc pod uwagę, że zawodniczka jest już 35-letnią weteranką, to jej sukces był nie lada wyczynem. Nie zmienia to faktu, że czas Swobody będzie bardzo trudny do pobicia dla kolejnych pokoleń sprinterek.

U panów, jak już wiadomo, rekord polski na 1000m wynoszący 9,97 s ustanowił w 2022 roku młodziutki Jakub Szymański z AZS AWF Katowice. Jedynie barierę 10 sekund pokonało w naszym kraju zaledwie trzech sprinterów. Długo wydawało się to niemożliwe, przez co Szymański zapisał się w historii.

Przygotowania i technika biegowa na krótkiej distansie

 • Budowanie odpowiedniej masy mięśniowej do krótkich, intensywnych sprintów.
 • Regularne treningi szybkościowe z użyciem przyrządów do biegów tlenowych oraz wspomagających.
 • Praca nad właściwą techniką opuszczania bloków startowych i pierwszych kroków.
 • Kluczowa rola profilaktyki i odnowy biologicznej po intensywnych wysiłkach.
 • Nastawienie mentalne i wizualizacja najszybszego startu oraz przyspieszenia.

Najważniejsze rekordy świata w biegach sprinterskich

Zdjęcie Rekord polski 100m. Osiągniecia na krótkich dystansach

Na przestrzeni dekad światowe rekordy w biegach sprinterskich podważały kolejne granice ludzkiej prędkości. Wyczynowe rezultaty były symbolem postępu nauki i techniki, ale też determinacją najwybitniejszych zawodników. Zobaczmy zatem, jak kształtowały się absolutne życiowe osiągnięcia.

Do 1968 roku za najszybszy wynik na 100 metrów uważano rezultat pochodzącego z USA Jima Hinesa, który osiągnął czas 9,9 sekundy. Jednak prawdziwy przełom przyniosło dopiero kolejne dziesięciolecie. W 1983 roku świeżo ustanowiony rekord Calvina Smitha (9,93 s) poprawił w rewelacyjnym stylu Brytyjczyk Linford Christie, uzyskując dopracowany wynik 9,92 sekundy.

Podsumowanie

Osiąganie życiowych rekordów w lekkoatletyce pozostaje nie lada wyczynem. Rekord polski 100m wciąż jest wyznacznikiem prędkości, do którego dążą kolejne pokolenia sprinterów. Jednak granice ludzkiej fizjologii nieustannie się poszerzają, również na arenie międzynarodowej. Polscy lekkoatleci coraz śmielej atakują bariery czasowe, doskonale wpisując się w stawkę światowej czołówki.

Ustanowienie nowego rekordu polskiego na 1000m przez Jakuba Szymańskiego nakreśla perspektywy rozwoju tej dyscypliny w naszym kraju. Czas 9,97 s jest wyczynem samym w sobie, ale również inspiracją dla młodych zawodników. Z pewnością będą oni śledzić i naśladować ścieżkę kariery rodaka, który na dobre zapisał się w historii polskiego sprintu.

Najczęstsze pytania

Rekord polski 100m wynoszący 9,97 sekundy ustanowił w 2022 roku Jakub Szymański z AZS AWF Katowice. Jest on pierwszym Polakiem w historii, który zdołał przebić granicę 10 sekund na tej dystansji.

Pomimo długiej historii tej dyscypliny, zaledwie trzech polskich sprinterów zdołało pobić rekord polski na 1000m. Byli to Marian Dudziak, Maciej Lepiato oraz obecny rekordzista - Jakub Szymański.

Oficjalny rekord świata należy do Usaina Bolta, który w 2009 roku pobiegł na 100 metrów w niewiarygodnym czasie 9,58 sekundy. Przed nim życiowe rekordy ustanawiali m.in. Leroy Burrell (9,85 s) oraz Carl Lewis (9,86 s).

Eksperci wskazują, że perfekcja techniczna, odpowiednia budowa mięśniowa oraz specjalistyczne treningi szybkościowe są kluczem do zdobywania najwyższych laur w biegach na krótkich dystansach. Równie ważne jest nastawienie mentalne i determinacja zawodników.

Młody wiek Jakuba Szymańskiego oraz rosnąca popularność tej dyscypliny napawają optymizmem. Coraz więcej młodych lekkoatletów rozpoczyna profesjonalne treningi, starając się naśladować ścieżkę najlepszych. Daje to nadzieję na regularne bijanie rekordu polskiego 100m w przyszłości.

5 Podobnych Artykułów

 1. Jak dobrać kalkulator biegania: Profesjonalne porady dla biegaczy
 2. Core ćwiczenia: Tylko 10 minut dziennie dla silnego centrum ciała
 3. Festiwal Biegów Górskich: to trudne wyzwanie czy rodzinny piknik?
 4. Pęknięta łąkotka: czy to oznacza koniec Twojej kariery sportowej?
 5. Półmaraton Gliwice: Ścigać się w malowniczych okolicznościach
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Dominik Włodarczyk
Dominik Włodarczyk

Cześć! Nazywam się Dominik Włodarczyk i jestem założycielem oraz głównym autorem portalu bctgdyniamarathon.pl Od ponad dekady pasjonuję się sportem, zarówno jako zawodnik, jak i trener. Posiadam licencję trenerską UEFA oraz certyfikaty z zakresu dietetyki sportowej i fizjoterapii. Na moim portalu znajdziesz rzetelne porady treningowe, recenzje odzieży sportowej oraz artykuły o zdrowym stylu życia. Moim celem jest dostarczanie sprawdzonych informacji, które pomogą Ci osiągnąć lepsze wyniki sportowe i cieszyć się aktywnym życiem. Dołącz do naszej społeczności i odkryj, jak sport może zmienić Twoje życie!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły